עוגיות נוגטין (ללא קמח) של מיקי שמו.

ספר בישול חדש של הוצאת על השולחן הוא תמיד כיף גדול בעיניי. כשמדובר בספר של מיקי שמו זה בכלל נהדר. את הספר הקודם שלו, "שבתות וחגים", אני מאוד אוהב, ומצאתי שם לא מעט מתכונים מצוינים, שגם מאוד מדויקים.

לכן, כשהזמינו אותי להשתתף בסדנא עם מיקי שמו לכתוב יציאת הספר החדש, חרגתי ממנהגי שלא להשתתף מאירועים מהסוג הזה, והגעתי.

ספר בישול חדש של הוצאת על השולחן הוא תמיד כיף גדול בעיניי. כשמדובר בספר של מיקי שמו זה בכלל נהדר. את הספר הקודם שלו, "שבתות וחגים", אני מאוד אוהב, ומצאתי שם לא מעט מתכונים מצוינים, שגם מאוד מדויקים. לכן, כשהזמינו אותי להשתתף בסדנא עם מיקי שמו לכתוב יציאת הספר החדש, חגרתי ממנהגי שלא להשתתף מאירועים מהסוג הזה, והגעתי. בסדנא, מיקי הציג בפנינו את הספר החדש, "אוצר העוגיות של מיקי שמו", שכולו מתכוני עוגיות, וגם חלק איתנו שלושה מתכונים מהספר, ולא מעט טריקים מעניינים מתחום האפייה. חזרתי הביתה עם הספר, ומיד שקעתי בו, כמו שתמיד אני עושה עם ספר חדש, ומצאתי המון מתכונים שבא לי להכין. כל המתכונים בספר נראים מצוינים, ואני כבר יודע שאכין ממנו לא מעט. החלטתי לחלוק איתכם מתכון אחד מהספר, ולא דווקא את אלו מהסדנא, אותם אתם יכולים למצוא אצל הבלוגרים האחרים שהיו איתי, למשל פה ופה. מיקי שמו אמנם קורא להם עוגיות נוגטין, אבל הן הרבה יותר מזכירות עוגיות דקואז. בכל מקרה הן יצאו מוצלחות וטעימות מאוד ולי הן בעיקר הזכירו מאקרונים, רק הרבה יותר פשוטים והרבה פחות מסובכים להכנה. אפשר למלא אותן בכל מילוי שרוצים או אוהבים, אבל עדיף משהו אגוזי או שוקולדי (כמו נטלה, פרלינה, או ממרח אגוזים או שקדים אחר) שיחמיא לשקדים שבבצק עצמו. אנחנו ניסינו גם עם ממרח לוטוס, אבל הוא השתלט לגמרי על הטעם העוגיה, אז לא כדאי. העוגיות גם מתאימות לפסח ולנמנעים מגלוטן, כי אין בהן קמח. חומרים (לבערך 30-40 עוגיות סנדוויץ' כפולות, תלוי בגודל) 180 גרם (2 כוסות פחות 2 כפות) שקדים טחונים 120 גרם (1 כוס) אבקת סוכר 3 חלבונים מביצים גדולות 70 גרם (1/3 כוס) סוכר קורט מלח 25 גרם חמאה מומסת 150 גרם ממרח למילוי (פרלינה, נוטלה, שוקולד או ממרח אגוזי לוז כמו זה שהשתמשתי בו) אגוזי לוז קצוצים או ברס לקישוט (אופציונלי) הכנה מחממים תנור ל-170 מעלות ומרפדים כמה תבניות שיש לנו בנייר אפייה (אפשר בהחלט להסתדר גם עם תבנית אחת). שמים שקדים טחונים ואבקת סוכר במעבד מזון ומעבדים כמה שניות עד קבלת אבקה אחידה. לאחר מכן אפשר להעביק את התערובת דרך מסננת דקה כדי ליצור עוגיות עדינות ממש, אבל אני ויתרתי על השלב הזה. מקציפים במיקסר את החלבונים במהירות בינונית כדקה עד שנוצרות בועות שדומות לבועות סבון. מוסיפים בהדרגה סוכר ומלח ומקציפים עוד 2-3 דקות עד שמקבלים קצב יציב יחסית, אבל לא קשה מדי (גבעה שיוצרים עם האצבעות מתעגלת מעט אבל לא יותר מדי). שופכים את תערובת השקדים והסוכר לתוך הקצף ומקפלים בעזרת מרית. הקצף מאבד נפח וזה בסדר. ממיסים את החמאה במיקרו, מוסיפים אותה לתערובת ומקפלים עד שאחיד. מעבירים את התערובת לשקית זילוף עם צנתר חלק של 1 ס"מ (אפשר גם מעט קטן יותר, אבל בצנתר קטן מדי הבלילה לא תעבור). מזלפים עיגולים בקוטר 3 ס"מ בערך ומשאירים ביניהם קצת מרווח (יותר מזה שאני השארתי), כי העיגולים קצת מתרחבים באפייה. זה בסדר אם אתם, כמוני, לא ממש מדויקים בזילוף :) אם רוצם, מפזרים מעל העוגיות קצת אגוזים קצוצים או ברס. אופים כ-10 דקות, עד שהעוגיות מזהיבות מעט. מוציאים אותן מהתנור ומחכים עד שהן קרות לחלוטין ורק ואז מפרידים מנייר האפייה. כשהן חמות הן רכות מאוד ויתפרקו אם ננסה להרים אותן. הופכים חצי מהעוגיות ומניחים בעזרת שתי כפיות כמות של בערך חצי כפית על כל עוגיה הפוכה (אפשר גם לזלף את המלית, אבל בעיניי חבל על ההתעסקות). מניחים על העוגיות עם המלית את הריקות ולוחצים בעדינות כדי לפזר את המלית. שומרים את העוגיות בכלי סגור עד 10 ימים.עוגיות נוגטין של מיקי שמו

בסדנא, מיקי הציג בפנינו את הספר החדש, "אוצר העוגיות של מיקי שמו", שכולו מתכוני עוגיות, וגם חלק איתנו שלושה מתכונים מהספר, ולא מעט טריקים מעניינים מתחום האפייה.

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

חזרתי הביתה עם הספר, ומיד שקעתי בו, כמו שתמיד אני עושה עם ספר בישול חדש, ומצאתי המון מתכונים שבא לי להכין. כל המתכונים בספר נראים מצוינים, ואני כבר יודע שאכין ממנו לא מעט.

החלטתי לחלוק איתכם מתכון אחד מהספר, ולא דווקא את אלו מהסדנא, אותם אתם יכולים למצוא אצל הבלוגרים האחרים שהיו איתי, למשל פה ופה.

מיקי שמו אמנם קורא להם עוגיות נוגטין, אבל הן הרבה יותר דומות לעוגיות דקואז. בכל מקרה הן יצאו מוצלחות וטעימות מאוד ולי הן קצת הזכירו מאקרונים, רק הרבה יותר פשוטים והרבה פחות מסובכים להכנה.

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

אפשר למלא אותן בכל מילוי שרוצים או אוהבים, אבל עדיף משהו אגוזי או שוקולדי (כמו נוטלה, פרלינה, או ממרח אגוזים או שקדים אחר) שיחמיא לשקדים שבבצק עצמו. ניסיתי גם עם ממרח לוטוס, אבל הוא השתלט לגמרי על הטעם העוגיה, אז לא כדאי.

העוגיות גם מתאימות לפסח ולנמנעים מגלוטן, כי אין בהן קמח.

חומרים (בערך 30-40 עוגיות סנדוויץ' כפולות, תלוי בגודל)

180 גרם (2 כוסות פחות 2 כפות) שקדים טחונים

120 גרם (1 כוס) אבקת סוכר

3 חלבונים מביצים גדולות

70 גרם (1/3 כוס) סוכר

קורט מלח

25 גרם חמאה מומסת

150 גרם ממרח למילוי (פרלינה, נוטלה, שוקולד או ממרח אגוזי לוז כמו זה שהשתמשתי בו)

אגוזי לוז קצוצים או ברס לקישוט (אופציונלי)

הכנה

מחממים תנור ל-170 מעלות ומרפדים כמה תבניות שיש לנו בנייר אפייה (אפשר בהחלט להסתדר גם עם תבנית אחת, פשוט עובדים בכמה נגלות).

שמים שקדים טחונים ואבקת סוכר במעבד מזון ומעבדים כמה שניות עד קבלת אבקה אחידה.

ספר בישול חדש של הוצאת על השולחן הוא תמיד כיף גדול בעיניי. כשמדובר בספר של מיקי שמו זה בכלל נהדר. את הספר הקודם שלו, "שבתות וחגים", אני מאוד אוהב, ומצאתי שם לא מעט מתכונים מצוינים, שגם מאוד מדויקים. לכן, כשהזמינו אותי להשתתף בסדנא עם מיקי שמו לכתוב יציאת הספר החדש, חגרתי ממנהגי שלא להשתתף מאירועים מהסוג הזה, והגעתי. בסדנא, מיקי הציג בפנינו את הספר החדש, "אוצר העוגיות של מיקי שמו", שכולו מתכוני עוגיות, וגם חלק איתנו שלושה מתכונים מהספר, ולא מעט טריקים מעניינים מתחום האפייה. חזרתי הביתה עם הספר, ומיד שקעתי בו, כמו שתמיד אני עושה עם ספר חדש, ומצאתי המון מתכונים שבא לי להכין. כל המתכונים בספר נראים מצוינים, ואני כבר יודע שאכין ממנו לא מעט. החלטתי לחלוק איתכם מתכון אחד מהספר, ולא דווקא את אלו מהסדנא, אותם אתם יכולים למצוא אצל הבלוגרים האחרים שהיו איתי, למשל פה ופה. מיקי שמו אמנם קורא להם עוגיות נוגטין, אבל הן הרבה יותר מזכירות עוגיות דקואז. בכל מקרה הן יצאו מוצלחות וטעימות מאוד ולי הן בעיקר הזכירו מאקרונים, רק הרבה יותר פשוטים והרבה פחות מסובכים להכנה. אפשר למלא אותן בכל מילוי שרוצים או אוהבים, אבל עדיף משהו אגוזי או שוקולדי (כמו נטלה, פרלינה, או ממרח אגוזים או שקדים אחר) שיחמיא לשקדים שבבצק עצמו. אנחנו ניסינו גם עם ממרח לוטוס, אבל הוא השתלט לגמרי על הטעם העוגיה, אז לא כדאי. העוגיות גם מתאימות לפסח ולנמנעים מגלוטן, כי אין בהן קמח. חומרים (לבערך 30-40 עוגיות סנדוויץ' כפולות, תלוי בגודל) 180 גרם (2 כוסות פחות 2 כפות) שקדים טחונים 120 גרם (1 כוס) אבקת סוכר 3 חלבונים מביצים גדולות 70 גרם (1/3 כוס) סוכר קורט מלח 25 גרם חמאה מומסת 150 גרם ממרח למילוי (פרלינה, נוטלה, שוקולד או ממרח אגוזי לוז כמו זה שהשתמשתי בו) אגוזי לוז קצוצים או ברס לקישוט (אופציונלי) הכנה מחממים תנור ל-170 מעלות ומרפדים כמה תבניות שיש לנו בנייר אפייה (אפשר בהחלט להסתדר גם עם תבנית אחת). שמים שקדים טחונים ואבקת סוכר במעבד מזון ומעבדים כמה שניות עד קבלת אבקה אחידה. לאחר מכן אפשר להעביק את התערובת דרך מסננת דקה כדי ליצור עוגיות עדינות ממש, אבל אני ויתרתי על השלב הזה. מקציפים במיקסר את החלבונים במהירות בינונית כדקה עד שנוצרות בועות שדומות לבועות סבון. מוסיפים בהדרגה סוכר ומלח ומקציפים עוד 2-3 דקות עד שמקבלים קצב יציב יחסית, אבל לא קשה מדי (גבעה שיוצרים עם האצבעות מתעגלת מעט אבל לא יותר מדי). שופכים את תערובת השקדים והסוכר לתוך הקצף ומקפלים בעזרת מרית. הקצף מאבד נפח וזה בסדר. ממיסים את החמאה במיקרו, מוסיפים אותה לתערובת ומקפלים עד שאחיד. מעבירים את התערובת לשקית זילוף עם צנתר חלק של 1 ס"מ (אפשר גם מעט קטן יותר, אבל בצנתר קטן מדי הבלילה לא תעבור). מזלפים עיגולים בקוטר 3 ס"מ בערך ומשאירים ביניהם קצת מרווח (יותר מזה שאני השארתי), כי העיגולים קצת מתרחבים באפייה. זה בסדר אם אתם, כמוני, לא ממש מדויקים בזילוף :) אם רוצם, מפזרים מעל העוגיות קצת אגוזים קצוצים או ברס. אופים כ-10 דקות, עד שהעוגיות מזהיבות מעט. מוציאים אותן מהתנור ומחכים עד שהן קרות לחלוטין ורק ואז מפרידים מנייר האפייה. כשהן חמות הן רכות מאוד ויתפרקו אם ננסה להרים אותן. הופכים חצי מהעוגיות ומניחים בעזרת שתי כפיות כמות של בערך חצי כפית על כל עוגיה הפוכה (אפשר גם לזלף את המלית, אבל בעיניי חבל על ההתעסקות). מניחים על העוגיות עם המלית את הריקות ולוחצים בעדינות כדי לפזר את המלית. שומרים את העוגיות בכלי סגור עד 10 ימים.

לאחר מכן אפשר להעביר את התערובת דרך מסננת דקה כדי ליצור עוגיות עדינות ממש, אבל אני ויתרתי על השלב הזה.

מקציפים במיקסר את החלבונים במהירות בינונית כדקה עד שנוצרות בועות שדומות לבועות סבון.

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

מוסיפים בהדרגה סוכר ומלח ומקציפים עוד 2-3 דקות עד שמקבלים קצב יציב יחסית, אבל לא קשה מדי (גבעה שיוצרים עם האצבעות מתכופפת מעט אבל לא יותר מדי).

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

שופכים את תערובת השקדים והסוכר לתוך הקצף ומקפלים בעזרת מרית. הקצף מאבד נפח וזה בסדר.

ממיסים את החמאה במיקרו, מוסיפים אותה לתערובת ומקפלים עד שאחיד.

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

מעבירים את התערובת לשקית זילוף עם צנתר חלק של 1 ס"מ (אפשר גם מעט קטן יותר, אבל בצנתר קטן מדי הבלילה לא תעבור).

מזלפים עיגולים בקוטר 3 ס"מ בערך ומשאירים ביניהם קצת מרווח (יותר מזה שאני השארתי), כי העיגולים קצת מתרחבים באפייה. זה בסדר אם אתם, כמוני, לא ממש מדויקים בזילוף 🙂

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

אם רוצים, מפזרים מעל העוגיות קצת אגוזים קצוצים או ברס.

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

אופים כ-10 דקות, עד שהעוגיות מזהיבות מעט. מוציאים אותן מהתנור ומחכים עד שהן קרות לחלוטין ורק ואז מפרידים מנייר האפייה. כשהן חמות הן רכות מאוד ויתפרקו אם ננסה להרים אותן.

הופכים חצי מהעוגיות ומניחים בעזרת שתי כפיות כמות של בערך חצי כפית על כל עוגיה הפוכה (אפשר גם לזלף את המלית, אבל בעיניי חבל על ההתעסקות).

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

מניחים על העוגיות עם המלית את הריקות ולוחצים בעדינות כדי לפזר את המלית.

שומרים את העוגיות בכלי סגור עד 10 ימים. אחרי יומיים-שלושה הן מאבדות מעט מהלחות שלהן והופכות פריכות יותר, ובעיניי הן אפילו הרבה יותר טעימות ככה.

עוגיות נוגטין של מיקי שמו

 

 2 thoughts on “עוגיות נוגטין (ללא קמח) של מיקי שמו.”

 • איש יקר,אפשרי לדעתך להחליף את השקדים הטחונים בכמות זהה של קשיו טבעי או ערמונים מוואקום טחונים? יש לי אינפלציה משניהם בבית ורוצה לנצלם…אוהההההבת מאד עוגיות מסוג זה!!! בתודה מראש…ויום נפלא וטעים שיהיה לנו!

  • היי,
   הקשיו יעבדו בוודאות אבל לגבי הערמונים אני לא לגמרי בטוח. יש לי הרגשה שהם קצת לחים מדי מכדי שזה יעבוד כמו שצריך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *